facebook icon endomondo icon
 

Vodskov Motionsløbeklub

Hammer Bakker Trail (c) HBR 2015-

SPAR NORD Hammer Bakker Trail 2019
Lørdag d. 2. marts 2019 kl. 10:00 | 7km | 14km | 21,097km |

Hammer Bakker Trail (c) HBR 2015-

 

SPAR NORD Hammer Bakker Trail 2019
Lørdag d. 2. marts 2019 kl. 10:00 | 7km | 14km | 21,097km |

VELKOMMEN TIL HAMMER BAKKER TRAIL - DGI Nordjysk Trail Cup, 6. afdeling - sponsoreret af Spar Nord Vodskov.

Hvornår

Distancer og tidtagning

Diplom og medaljer

HBR Medalje

Lodtrækningspræmier

Der er flotte lodtrækningspræmier til de heldige deltagere.

Start, mål og depot

Priser

Tilmelding og deltagere

Deltagerbegrænsning

Arrangør

Regler og vilkår

Omklædning, bad og toilet

Der er mulighed for at klæde om og bade i Vodskov Hallen 1,5km fra start-området. Dette er også nærmeste mulighed for toilet.

Rundstrækningen

Ruten er på 7.032,3m / ca. 250 højdemeter og består af et transportstykke på små 700 m. og resten af små stier, singletrack, MTB-spor og regulær "off piste" i den flotte natur. Og som navnet antyder er der ikke helt fladt i Hammer Bakker.

  • 7km: 1 omgange
  • 14km: 2 omgange
  • 21,097km: 3 omgange

Rute 5km rundstrækning | Hammer Bakker Trail (c) 2015-Klik på billedet for interaktivt rutekort.    Download gpx-fil.

RESULTATER

Halvmaraton - kvinder
NrNavn Klub Tid
1 Mette Sand Olesen 9700 02:07:34
2 Marie - Louise Jespersen Runners dk 02:12:49
3 Inge Ring Gug Halvmarathonklub 02:16:20
4 Caroline Hornnes 02:23:24
5 Liv Dyre 02:24:23
6 Vibeke Norvin 02:33:04
7 Beate Godsk STLK 02:34:17
8 Hanne Hyldgaard Nielsen 02:36:37
9 Betina Elling Runaar 02:36:45
10 Tina Christensen 02:44:47
11 Hellemai Schou FAGI 02:51:22
12 Birthe Jensen IFAA 02:51:43
13 Mia Muxoll Rasmussen 03:01:26

 

Halvmaraton - mænd
NrNavn Klub Tid
1 Rico Hejlskov Mogensen St. Binderup Orienteringsklub 01:36:57
2 Mads Klinksgaard Aalborg Øst Road Runners Club 01:42:05
3 Anders Ring Gug Halvmarathonklub 01:42:55
4 Brian Løgstrup Hinnerup løberne 01:43:14
5 Luan Huynh Seven Continents Club 01:55:01
6 Anders Biegel 01:56:49
7 Jonas Bach Aalborg Triathlon Klub 01:58:12
8 John Møller Larsen AKIF 01:59:06
9 Jens-Kristian Kragelund 02:04:43
10 John Brun Paulsen IFAA 02:06:57
11 Henrik Bengaard Aalborg Løbeklinik 02:08:31
12 Peter Vestergaard Post Nord 02:09:10
13 Brian Elfrom Hansen Hinnerup Løberne 02:11:52
14 Anders Klitgaard Hammer Bakker Runners 02:12:31
15 Jacob Edelbo Lauritzen LKB Run 02:12:46
16 Jonas Lyberth 02:12:52
17 Morten Bøgsted Team DFF 02:14:36
18 Martin Klitgaard Jensen Aalborg Atletik & Motion 02:17:40
19 Thomas Poulsen 02:19:40
20 Christian Top 02:20:33
21 Michael Larsen Larsenløb.dk 02:23:13
22 Nikolaj Johansen 02:24:46
23 Claus Knudsen 02:24:57
24 René Boddum Olesen Vendsyssel Trail 02:27:38
25 Peter Poulsen Team Grævlingen 02:27:41
26 Bruno Roer Team Tungmetal 02:28:20
27 Henrik Klitte 02:29:30
28 Jess Peter Poulsen 208 02:29:53
29 Jan Aggerholmt Team Fusion 02:30:15
30 Thomas Kokholm NJYL Run 02:30:29
31 Michael Jensen NJYL RUN 02:30:31
32 Thomas Arensbach NJYL run 02:30:31
33 Jan Nordenbæk 02:31:16
34 Lars Cronwald 9293 02:33:58
35 Kim Hansen HBR 02:36:19
36 Rasmus Frederiksen Runaar 02:41:13
37 Kasper Nuelsen 02:41:24
38 Jan Christensen 02:44:52
39 Bo Christensen Aalborg tri klub 02:49:37
40 Claus Burgaard 03:04:17

 

14km - kvinder
NrNavn Klub Tid
1 Lone Duerlund 01:20:02
2 Stine Kudsk Bertelsen Grindsted Hammers 01:46:01
3 Annette Lysdahl Vestbjerg Løbeklub 01:46:20
4 Lotte Loehr-Petersen Viking Genetics 01:49:39
5 Christina Rasch Johansen 01:50:03
6 Sussi Jørgensen 9000 01:50:19
7 Charlotte Klitholm 01:51:13
8 Rikke Hommelgaard LKB RUN 01:56:10
9 Susanne Fjordbak Jensen Spar Nord 01:56:19
10 Helene Olsen 01:59:46
11 Sanne Andersen Aalborg Løbeklinik 02:02:36
12 Kristina Vils Larsen ROFL Runners Aabybro 02:04:20
13 Zoya Hejselbæk 02:11:45
14 Grete Møller Løb i bakkerne 02:21:23

 

14km - mænd
NrNavn Klub Tid
1 Klavs Frederiksen Homerun 01:07:31
2 Emil Jensen 9000 01:17:47
3 Kasper Strandvig 01:19:30
4 Frederik Heinen 01:21:19
5 Kenneth Bodilsen 01:21:42
6 Andreas David Laursen 9000 01:22:51
7 Peter Nikolajsen Rema1000 01:24:17
8 Steffen Vangsgaard LKB run 01:25:05
9 Thomas Märcher Spar Nord 01:26:47
10 Kent Frederiksen 01:27:45
11 Per Bach Poulsen Mariagerfjord Triathlon Klub 01:28:31
12 Matias Arden Kristensen 01:31:37
13 Henrik Frankfurth Rema1000 01:32:28
14 Lars Mortensen 01:33:57
15 Jesper Kring 01:34:17
16 Emil Wittrup-Christiansen Spar Nord 01:34:24
17 Jacob Ryberg Pedersen Spar Nord 01:34:26
18 Anders Kjærgaard 01:35:32
19 Carsten Torp Nordkraft Løb & Motion 01:36:02
20 Kenn Mørk Vejdirektoratet 01:36:09
21 Mikkel Wammen 01:38:53
22 Peter Steen Nøhr NJYL Run 01:39:12
23 Lars Bo Pedersen 01:39:47
24 Per Rimmen Amok 01:41:11
25 Christian Klemm Skive Ultra Runners 01:41:36
26 Ejnar Jensen Skovløberne Rold 01:41:36
27 Jonas Lind 01:41:53
28 Torben Toft Kristensen Revice #sammenkanvinoget 01:44:23
29 Palle Kjærsgaard The SDK Way 01:44:27
30 John Nørgaard LKB RUN 01:46:34
31 Ib Olesen 9700 01:46:50
32 Lars Kristensen 01:46:51
33 Martin Nikolajsen 9000 01:51:03
34 Peter Hovmøller Christensen 9382 02:10:13

 

7km - kvinder
NrNavn Klub Tid
1 Helle Højmark Eriksen 00:41:46
2 Mette Kjærsgaard 00:43:02
3 Käte Jensen 00:46:21
4 Lone Nielsen AMK 00:46:21
5 Julie Cecilie Hansen 00:48:26
6 Louise Jacobsen 00:48:38
7 Agnete Bæhrenz Nielsen Rema1000 00:49:09
8 Nynne Poulsen AARUN 00:49:41
9 Julie Gjerding 00:51:32
10 Sisse Kondrup 00:51:36
11 Stine Herred Sørensen Spar Nord 00:51:37
12 Anne Merete Starcke Jacobsen Hammer Bakker Runners 00:51:45
13 Sanne Michelsen 00:51:51
14 Sara Trier Gaarde Spar Nord 00:51:53
15 Mette Due Andersen Spar Nord 00:51:56
16 Lisbeth Skjødt Jokumsen 00:52:01
17 Kristine Winther LKB run 00:53:50
18 Jannie Høg 00:53:53
19 Ida Errebo Spar Nord 00:54:49
20 Karen Torp LKB-run 00:55:06
21 Ulla Kjær Odense 00:56:10
22 Doris A. Jensen Hammer Bakker Runners 00:56:30
23 Kristina Nielsen 00:57:15
24 Jette Christensen LKB RUN 00:57:56
25 Carina Winther 00:57:58
26 Betina Maria Thimm Christensen LKB Run 00:58:43
27 Tina Fenger Rofl 00:58:52
28 Marianne Kjærsgaard Reinau ROFL Run 00:58:54
29 Christina Holm Jensen 00:59:17
30 Kirsten Holm 00:59:18
31 Sólgerd Torp LKB-run 01:00:58
32 Charlotte Strandhave 01:04:58
33 Chanette Andersen Hjørring Triatlon Klub 01:05:05
34 Lykke Bak 01:05:53
35 Lotte Bang 01:06:15
36 Mette Kassow 01:06:17
37 Kirsten Ingrid Lindeblad 01:09:12
38 Rebecca Otkjær 01:12:39
39 Lottebirka Pedersen 01:12:39
40 Helle Stær 9000 01:24:51

 

7km - mænd
NrNavn Klub Tid
1 Thomas Larsen Hjørring triatlon klub 00:34:51
2 Kim Randers 00:35:51
3 Jacob Grergsen Lund Spar Nord 00:40:03
4 Peter Elnef 00:40:24
5 Anders Abildgaard Pedersen Aalborg Løbeklinik 00:40:51
6 Stefan Schiønning 00:41:21
7 Jesper Bak Spar Nord 00:42:34
8 Lasse Stidsborg 00:43:40
9 Glen Mogensen St. Binderup Orienteringsklub 00:44:03
10 Rene mørk Sand Bmc 00:44:32
11 Michael Holz Spar Nord 00:44:52
12 Jesper Møller Vejdirektoratet 00:46:40
13 Søren Thomsen Godthåb Trim 00:46:44
14 Flemming H. Pedersen Aalborg Atletik & Motion 00:46:46
15 Dennis Rygaard 00:46:58
16 Max Djepper Nielsen Hammer Bakker Runners 00:47:34
17 Jesper V. Jensen Hammer Bakker Runners 00:47:34
18 Erik Vinding Hammer Bakker Runners 00:47:54
19 Bjørn Astrup 00:48:21
20 Kent Brix Larsen Spar Nord 00:49:05
21 Karsten Sørensen ROFL Run 00:49:09
22 Kasper Thomsen 00:49:25
23 Jens Kalør 00:49:46
24 Peter Fredsgaard Spar Nord 00:50:05
25 Nichlas Skjødt Jokumsen 00:52:04
26 Peter Jungersen Vejdirektoratet 00:53:14
27 Søren Errebo Spar Nord 00:54:07
28 Morten Hansen 9760 00:54:56
29 Mathias Toldbod Burgaard 00:55:06
30 Frederik Bech Spar Nord 00:55:16
31 Michael Bech Spar Nord 00:55:49
32 Niels Klemm Skive Ultra Runners 00:56:27
33 Leo Jørgensen 00:58:29
34 Michael Nikolajsen Rema1000 00:59:36
35 Torben From 01:03:19
36 Thomas Mortensen 01:26:47

 

7km - Piger
NrNavn Klub Tid
1 Sarah Frankfurth Rema1000 00:51:52
2 Grethe Torp LKB-run 00:53:43

 

7km - Drenge
NrNavn Klub Tid
1 Silas Frankfurth Rema1000 00:49:06
2 Benjamin Winther Møltorp LKB run 00:53:16

 

Copyright | Hammer Bakker Runners 2011 - | Valid XHTML 1.0 Strict